CRP vyšetření

 
« zpět na Naše služby
 

Provedením tohoto jednoduchého testu lze předejít zbytečnému předepisování antibiotik pacientům, pro které nemají význam, a to při virové infekci.

CRP (C-Reaktivní Protein) je bílkovina krevní plazmy, která zvyšuje svou koncentraci během 6-12 hodin od začátku zánětlivého procesu. Výhodou CRP je vysoká citlivost. Jeho hladina v krvi je totiž u zdravého člověka velmi nízká - cca 0-7 mg/l. U významnějšího zánětlivého procesu vystoupí jeho hladina na mnohem vyšší hodnoty, které se často počítají v desítkách či stovkách mg/l. Vysoká je i rychlost nárůstu CRP, koncentrace v séru se zvyšuje a snižuje rychleji než sedimentace červených krvinek. Výsledky měření lze odečítat nikoli za hodinu a za dvě hodiny jako u sedimentace, ale již za několik minut. Vyšetření se provádí odběrem kapky krve z prstu a odečítá se do 5 minut kdykoliv během dne přímo v ordinaci. Platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální infekty, narozdíl od virového původu infektu, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí. Při úspěšné léčbě antibiotiky dochází k rychlému poklesu hodnot, při neúspěšné léčbě zvýšené hodnoty přetrvávají.

Pacient přichází s horečkou. Nás obvykle zajímá, zda je potřeba mu předepsat antibiotika. Často se antibiotika předepisují a užívají bezdůvodně u virových infekcí, což může být dlouhodobě nebezpečné. Bakterie si totiž na podávaná antibiotika začnou vytvářet rezistenci, tj. antibiotika na ně přestanou účinkovat. Vyšetřením CRP je toto minimalizováno.